Egy kis kitérő azok felsorolásából, akik viselkedési zavarok, SNI gyermek esetén hivatalosan illetékesek (lennének) a segítségnyújtásban.
(A nem megszokott, „deviáns” gyerekviselkedésre többféle kifejezés használatos: viselkedési zavar, viselkedési probléma, viselkedési rendellenesség, stb. És mint közben megtudtam, az ilyen gyerekeket hivatalosan „sajátos nevelési igényű”, SNI gyerekeknek hívják.)
"Beóvodázási" dilemmák
A „hova vigyük?” kérdéssel párhuzamosan zajlott a „beóvodázásunk” (elkeresztelem ennek, ha már egyszer az iskolába menetelt „beiskolázásnak” nevezik).
Magyarországon az óvodai nevelésben való részvétel 3 éves kortól kötelező. Felmentést alapos indokkal a helyi jegyző adhat.
Tehát 2015. szeptemberétől papíron óvodás lett a nem hétköznapi gyerekem… A beíratásnál tavasszal azt kértem, hogy kerüljön a nagyobbikom iskolája melletti óvodába, hogy csökkenjen az utazási mennyiségünk. Ez figyelembe vették, felvették oda a gyereket. A beíratáskor még reménykedtem abban, hogy őszre szobatiszta lesz, és dolgoztunk is rajta a kollégáimmal. Bár javult a helyzet, nem jött össze, így az óvodába járás feltételei sajnos hiányoztak. A bemutatkozó szülői értekezleten mégis azt az ígéretet kaptam az óvónéniktől, hogy megoldják valahogy a pelenkázást.
Elindultunk a beszoktatással.
Az óvoda épülete kulturáltnak látszott, szépen fel volt újítva, meg volt csinálva. Ebben nem is találtam kivetnivalót. Hanem az udvar…